Květen 2016

Nepsaná pravidla na koncertech (klasika)

26. května 2016 v 21:45 | Kurkiklanka
Ahoj!
Asi týden zpátky jsem s bráchou měla malý koncert. Během něj jsme seděli v publiku. No a to bylo tak trošku... neznalé (doufám).
Tento článek berte s rezervou, samozřejmě tím nejsou myšleny koncerty na festivalech a takové akce, ale možná právě proto, že jsou z festivalů lidi zvyklí na jinou atmosféru, na "klasických" koncertech se chovat neumějí :)

Když to řeknu blbě, koncert je pojem. To máte jako školu. Taky tam jsou pravidla a řád (ne, že by se vždycky dodržovala, ale žádný podobný příklad mě nenapadá :D).
Ale chudák koncert, ten ty pravidla nikde sepsaná nemá, ani se v podstatě nikde nerozšiřují. Což je docela škoda.


Jen taková vsuvka. Minulý týden jsem měla absolventský koncert z klavíru.
7 let mám za sebou, yaay!♫♪ Video, jakou skladbu jsme společně hrály je dole :) (ne v našem podání :D)

1. TELEFONY
Tohle zase tak nepsané pravidlo není. Na koncertech se docela často uvádí, ať si lidi vypnou telefony. Ale to je snad samozřejmost ne? Už několikrát se mi stalo na koncertě, že jsem zaposlouchaná a najednou slyším tu klasickou vyzváněcí melodii. Agrh, proklínám ty lidi. Ale zase mám kouska té empatie, žejo. Kdyby se to stalo mně, asi se propadnu hanbou, takže je na druhou stranu taky lituju.

4. PROCHÁZENÍ SE?!
Dobrá, to spíš patří k dětským předehrávkám. Zrovna dneska jsem byla na absolventském koncertu mé kamarádky, kde vystupovalo i plno malých dětí. V tom sále, kde se hraje jsou dveře, které, když se zavřou, dělají strašný bordel. No a při každém čísle tam minimálně TŘIKRÁT někdo prošel. Vážně? Páni rodičové, nechci vám nějak zasazovat do výchovy, ale trochu úcty i k těm prckům, co tam poprvé hráli před lidmi, bych prosila. Děkuji.
Pozn.: Neplatí pro fotografy. Ti jsou fajn, A nedělají bordel aspoň.

3. BAVIT SE JE OPRAVDU NESLUŠNÉ
Opravdu. To je další základ. Co chodímna koncerty v ČR, tak to vesměs problém není. Ale co jsem byla třeba v Polsku (kde mě to mrzí o to víc, protože mám Poláky docela ráda, a jsou to super muzikanti), tak se na koncertě lidi chovat moc neuměli. Apoň na tom, co jsem byla. Jednak jsem asi 3x slyšela vyzvánět telefon a druhak tam byl hrozný šum a lidi se tam neustále bavili. Hrúúúza.

4. TLESKÁNÍ
Tak, a teď takový ten možná nejméně patrný fakt. Může buď nastat situace, že příjdete na koncert a tam se hraje ta a ta věta nějaké symfonie. Třeba. Je to více částí jednoho celku, mezi kterými se NETLESKÁ. Je to tak.
Nebo taky může nastat tahle situace. Ale tady už je to mírnější. Jste rodič a příjdete dítěti na předehrávky. Váš František hraje 2 skladbičky na flétničku. Mezi nimi se taky netleská. Nebo, nemělo by se. Ale říkám, tam je to docela jedno.
Je to ale možná lepší, František by pak nebyl potleskem zbytečně rozrušen :) Vážně, vlastní zkušenost.

Miluju takové ty maminky, jak to neví. Bez ironie. František zahraje jednu skladbu a někdy se najde taková osoba, většinou maminka Františka, která si myslí, že je dobré roztleskat publikum, když jsou teda vzdechlí a nevděční a Františka neumí pořádně ocenit. Chyba. Publikum ví, že se netleská. No, maminka má aspon dobrý pocit. Vždycky se jen usměju a tleskám, na druhou stranu je to hezké :)

Za každé přečtení budu ráda,
mějte se krásně,
skládejte básně,
K.♥

písnička pro dnešek: W. A. Mozart, arr. Fazil Say - Alla Turca Jazz (arr. Ayse Deniz)